CareMedica - vitální kosmetika
Informační lišta
hero gradient

Pigmentové skvrny? Nebojte se jich, zatočte s nimi!

Způsobují je hormony, ale i slunce. Nevzhledné flíčky na pleti jsou strašákem, kterému však můžete snadno předejít. Klíčem je jako obvykle prevence, pomůže vám třeba náš článek věnovaný krásné pleti bez drobných hnědých záškodníků: bez pigmentových skvrn. Které bylinky s nimi zatočí a co můžete dělat, aby se na tváři vůbec neobjevily?

Pigmentové (stařecké skvrny) nejsou ani zdaleka jen záležitostí pokročilého věku. Mají co do činění také s dalšími aspekty: mohou být důsledkem hormonálních změn, hyperpigmentace či depigmentace pokožky, častého využívání solárií nebo třeba nedostatku vitaminů a minerálů – a nejčastěji pak zvýšeného pobytu na slunci. A s tím souvisí zřejmě první a nejdůležitější krok prevence: omezte opalování a nezapomeňte svou kůži vždy chránit vhodným UV faktorem. Tak jak to s těmi pigmentovými skvrnami je a co je z kůže rychle vyžene?

Když na slunci, tak zdravě

Trávení času na sluníčku se v létě nevyhnete – a nejspíš ani vyhnout nechcete. To nevadí – můžete si jej užít dosyta, ovšem ne bez poctivé ochrany pokožky. Právě sluneční paprsky dokáží pokožku pěkně potrápit. Klíčem prevence výskytu pigmentových skvrn by tedy měla být ochrana vhodným SPF přípravkem. Vyhýbejte se i přílišným návštěvám solárií, která také mohou způsobovat (a urychlovat) vznik nevzhledných skvrn na pleti. Navíc je zmíněná ochrana kůže před UV zářením nezbytná ještě z dalšího důvodu: s ochranou pokožky chráníte její zdraví a neriskujete onemocnění kůže.

Víte, že... pro krásné opálení stačí pobýt na slunci zhruba 30 minut? To je totiž doba, po kterou pokožka produkuje melanin, látku zodpovědnou za zbarvení pokožky. Nemusíte se tedy opalovat celý den, stačí pár minut – ovšem vždy s kvalitním ochranným přípravkem.

Pozor na parfémy a přípravky, které používáte

Další možná příčina pigmentových skvrn? Třeba to, co na svou kůži běžně dáváte. Některé látky (a dokonce i přírodní) vykouzlí při reakci se sluncem fotosenzitivu – a tradá, hnědé skvrny jsou na světě raz dva. Fotosenzitivní jsou dokonce i látky obsažené v některých (zejména citrusových) přírodních éterických olejích, v parfémech, sérech a krémech. I to jsou důvody, proč je dobré se vždy před pobytem na slunci osprchovat, nenanášet na kůži parfémy či jiné přípravky a skutečně na ni aplikovat jen vhodnou ochranu – tedy přípravky s faktory proti UV záření.

TIP: Před pobytem na slunci či před krátkým opalováním si při sprše můžete udělat peeling pokožky. Odstraníte odumřelé buňky, promasírujete pokožku a nakonec díky vhodné UV ochraně docílíte rovnoměrného (a zdravého) opálení.

Ale co když se skvrna objeví?

Možná děláte, co je ve vašich silách, ale nějaká ta pigmentová skvrna se přesto objevila. Kromě doplnění pokrmů s antioxidanty je tu ještě pár přírodních triků, jak s nimi zatočit. Pokožku efektivně zesvětluje voňavá petržel. Povařte ji a chladný nálev aplikujte namísto pleťové vody. Když přidáte citron, nestačíte se divit, jak se hnědé skvrny rozutečou! Pomoci může i podmáslí či jogurt, díky kyselině mléčné šetrně odstraní svrchní vrstvu pokožku. Kysané mléčné výrobky jsou navíc vítanými pomocníky také při popáleninách od slunce – zklidňují, chladí a regenerují.

Portrait,Of,Smiling,Brunette,Girl,In,Flower,Print,Shirt.,Blurred

Pigmentové skvrny z hlediska TČM? Mohou to být játra

Z hlediska Tradiční čínské medicíny je tu ještě další možná příčina, kterou může odrážet pokožka s pigmentovými skvrnami. Flíčky mohou být odrazem stavu jaterní čchi a nedostatku antioxidantů. Právě to jsou důvody, proč je vždy dobré dbát na vyváženou a zdravou životosprávu, doplňovat antioxidanty a dočerpat energii pro zdravá játra. Kromě zdravého spánku pomůže odpočinek: je ideální čas zpomalit a dopřát si příjemný čas pro sebe. Tak proč ne třeba v létě? Zdravé a odpočinuté tělo poznáte podle rozzářené pokožky – protože pleť je odrazem toho, co se děje uvnitř. Tak jaká bude vaše pleť?

Kde můžete koupit naše výrobky

Rozsáhlá síť distributorů po celé ČR

Jednoduše si vyhledejte nejbližšího prodejce, distributora, nebo lékárnu s našimi produkty.

Zobrazit nejbližší distributory